Poradnik ślubny okiem fotografa

Często pary proszą nas o rady, co zrobić aby zdjęcia były jeszcze lepsze, zbierając doświadczenia przez wiele lat naszej pracy, posiadamy wystarczającą wiedzę, aby napisać mini poradnik, czyli co zrobić, aby Wasze zdjęcia były jeszcze piękniejsze, słów kilka. Nie jest to oczywiście nic zobowiązującego, bo każdy ślub jest inny i każda para jest inna, może jednak posłużyć komuś za drogowskaz.

Przygotowania

EiL0702

Naszym zdaniem, przygotowania są najfajniejsze, ale nie najważniejsze, to własnie wtedy Panna Młoda przyzwyczaja się do naszej obecności, poznajemy się lepiej, i możemy porozmawiać na luzie, ponoć to jest dobra terapia antystresowa, z drugiej strony nie przeszkadzamy, jesteśmy jedynie dodatkiem. Preferujemy zdjęcia z sytuacji zastanych, czasami coś przełożymy, ale nigdy nie prosimy, aby ktoś się przesunął, najlepiej jeśli wszyscy obecni goście na przygotowaniach nie będą zwracali na nas uwagi.

W pierwszej kolejności jest robiona fryzura, następnie kosmetyczka nakłada makijaż. W przypadku fryzury, jest ona wykonywana w zakładzie fryzjerskim, ale dobre kosmetyczki oferują swoje usługi także w domu u klienta, i według nas jest to najlepszy wybór. Co nie oznacza, że w zakładzie fryz.-kosm. nie powstaną dobre zdjęcia. W domu zawsze ktoś przeszkadza w sensie pozytywnym :) panuje ciepła rodzinna atmosfera połączona z nutką andrenaliny "czy zdążymy?!", nerwowe spojrzenia na zegarek, telefony do kwiaciarni, czy do drugiej połówki, to wszystko sprawia, że goście przestają zwracać na nas uwagę, a my możemy skupić się na ciekawych ujęciach nie zwracając zbytniej uwagi na siebie.


KiM0283
EiL0227

Wiele okazji do dobrych zdjęć powstaje, gdy na przygotowaniach znajduję się dużo osób, kilka przyjaciółek pomaga zakładać sukienkę, inna w tym czasie podaję wodę z lodem i cytryną a dzieci Twojego rodzeństwa wszystkiemu się bacznie przyglądają. Tak, małe dzieci, zawsze wprowadzają fajny klimat na zdjęciach! :-)

Ślub

Zazwyczaj Para Młoda musi zjawić się w kościele na 15 minut przed ceremonią, wtedy udajemy sie z Wami do księdza, podpisujecie dokumenty a my zapowiadamy się księdzu. Najczęściej, jest tak, że para czeka przy wejściu na księdza i to on prowadzi Was do ołtarza. Alternatywą jest, to, że Pan młody czeka przy ołtarzu a tata Panny Młodej prowadzi ją do ołtarza. Uważamy, że minimalnie lepszą sytuacją jest ta druga, ale to zależy od  Was.
W trakcie ceremonii, okazujcie sobie emocje, złapcie się czule za dłonie, spojrzyjcie na siebie, to Wasze uczucie, i to chcemy widzieć na zdjęciach. Strzepnięcie niewidzialnego pyłka z marynarki Pana Młodego czy poprawienie welonu przez świadkową to sytuacje które prawie zawsze mają miejsce i są ciekawym akcentem.

Ania&Kacper_1564

Przysięga. To moment dla Was najbardziej stresujący, w końcu kulminacyjny :) stańcie na wprost siebie, zwróceni w swoja stronę, nie księdza, chyba nie bierzecie ślubu z księdzem? ;) obrączki nakładacie minimalnie na palec, i składacie przysięgę, gdy Druga Połówka powie sakramentalne tak, wkładacie obrączke do końca, ważna sprawa, patrzcie sobie w tym momencie w oczy, nie spuszczajcie wzroku na Wasze dłonie, po przysiędze goście zazwyczaj biją brawo na wiwat.

MiB0558

Rzadko kiedy ksiądz, mówi "a teraz Para Młoda może sie pocałować", nie wiemy z czego to wynika, ale może wystarczy porozmawiać z księdzem? Czekamy na info w tej sprawie :) w dalszej części mszy świętej, ksiądz mówi "przekażcie sobie znak pokoju". Często Para Młoda podaje sobie dłonie i dają sobie całusa, później podają dłoń swiadką, a następnie podchodzą do rodziców. Po ogłoszeniach duszpasterskich ;) odczekujecie chwilę, aby goście mogli spokojnie wyjść i powoli wychodzicie z kościoła. Spotkaliśmy się z różnymi opcjami witania pary młodej po wyjściu z kościoła:

  • sypanie ryżem, płatkami kwiatów
  • puszczanie gołębi
  • goście dmuchają bańki mydlane w parę młodą
  • goście trzymają róże lub słoneczniki jak szable, a Wy przechodzicie w środku
  • armaty konfetti

Warto zadbać o to, żeby coś zadziało się zaraz po wyjściu z kościoła lub urzędu - to świetna okazja na zrobienie niezapomnianych ujęć :-). 

K&S_2464
KiM2887
KiR_2121
1786

Wesele

Na weselu trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie sali, warto spytać czy zespół posiada oświeltenie, jeśli nie, są firmy które zajmują się profesjonalnym oświetleniem sali, na pewno podniesie to efekt końcowy zdjęć. Ostatnio szczególnie popularne są świecące napisy, które również dają unikalny klimat sali tanecznej. Poza salą taneczną warto również zadbać o oświetlenie stołów weselnych oraz każdej przestrzeni w której mogą znaleźć się Wasi goście. 

mik0002
Ania&Kacper_4222
mik0260

Podczas wesela, wiele starszych osob, nie jest tak aktywnych jak młodsi uczestnicy, dlatego trudniej ich uchwycić - pamietajcie o wskazaniu nam Ważnych dla Was osób, aby i oni mieli zdjecie, tyczy się to nie tylko wesela ale i przygotowań. Bardzo fotogenicznym elementem wesela mogą być również taniec przy świecach, zabawa zimnymi ogniami lub puszczanie lampionów. Jest to doskonały moment na romantyczne ujęcia!

AiA4786
MiB4211

www.twoj-slub.pl - Fotografia ślubna | Paweł Roman